in

Храна што ќе ви помогне по тренингот.

Со помош на оваа храна, вашето тело ќе се развие правилно, а мускулите ќе ја добијат потребната енергија и витамини.

Сите знаеме дека исхраната е неверојатно важна кога станува збор за тренинг и дека правилната исхрана има неверојатен ефект врз градењето на вашето тело. Сепак, многу луѓе јадат нездрава храна и не ги добиваат доволно потребните хранливи материи кои ќе ги обноват мускулите и ќе го обноват телото. Затоа ќе ви претставиме 10 намирници кои ќе ви помогнат и позитивно влијаат на вашето тело и организам.

  1. Јајца

Јајцата се богати со протеини, а сите знаеме дека протеините се многу важни за градење на мускулите. Затоа, слободно јадете јајца после тренинг. Makeе ве направи силни и издржливи.

  1. Сок од портокал

Сокот од портокал е неверојатно корисен и здрав, особено ако тренирате. Покрај огромна количина на витамин Ц, вашето тело ќе добие и голема количина на калиум што му е потребна на телото после тренинг. Калиумот е важен електролит кој му помага на телото да ги надополни резервите на течности.

  1. Кефир

Кефир е одличен пијалок после тренингот. Една чаша кефир содржи 11-15 грама протеини, што е одлично за вашите мускули.

  1. Лосос

Омега 3 киселини и протеини ќе ви бидат достапни во големи количини доколку јадете месо од лосос. Лососот има позитивно влијание врз синтезата на протеините и со тоа влијае на градење на мускулите.

  1. Боровинки

Боровинките се одличен оксидатор и благодарение на нив, вашето тело ќе биде „прочистено“ на вистински начин. Ова овошје е полно со витамини и го забрзува закрепнувањето на телото и организмот после тренинг.

  1. Сушено овошје и ореви

Мешавина од сушено овошје и ореви за кратко време ќе ви донесе енергија и што е најважно, протеини. Кикирики, индиски ореви и соја се особено добри за обновување и негување на вашите мускули.

  1. Ананас

Ананасот содржи ензим бромелаин, кој помага во лекување на модринки, истегнувања и отоци. Ананасот содржи и високо ниво на витамин Ц, клучна компонента за регенерација на ткивата.

  1. Компири

Компирите содржат јаглени хидрати кои можеби не ги хранат вашите мускули колку што ќе ви дадат енергија и сила. Исто така, компирот содржи витамини Б6, Ц, Д и магнезиум и калиум, кои се одлични за обновување на вашето тело.

  1. Киви

Тој е одличен антиоксиданс, докажано добро ја лекува болката во мускулите. Содржи огромни количини на витамин Ц и е неверојатно хранлив.

  1. Вода

Конечно, мора да ја споменеме водата. Водата е неизбежна супстанца која секогаш мора да се консумира, особено ако активно тренирате. Дехидрираноста на организмот е многу опасна и затоа мора секогаш да внесувате доволно вода во вашето тело. За време на обуката, потребно е редовно да се обновува течноста, па обидете се да пиете 2-3 часа вода.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote