in

Циципас го победи Димитров и се пласираше во четврт-финалето

Петтиот тенисер во светот Стефанос Циципас стигна до своето прво четврт финале во Ролан Гарос преку победата над Григор Димитров. 22 годиишникот го победи Бугаринот со резултат 6-3 7-6(11-9) 6-2. Во следната рунда тој ќе се соочи со Андреј Рублев кој е 13ти тенисер во светот.

Русинот го порази Мартон Фуксович со драматичниот натпревар кој заврши со резултат 6-7(4-7 7-5 6-4 7-6(7-3) во корист на Рублев. Четврт-финалето ќе биде реприза од минатото финале во Хамбург кадешто Рублев успеа да го победи Циципас во само 3 сета.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote