in

Циципас подобар од Рублев во четврт-финалето на Ролан Гарос

Најдобриот грчки тенисер во светот – Стефанос Цицицпас стигна до своето прво Ролан Гарос полуфинале со одлична победа врз Русинот Андреј Рублев. И двајцата тенисери тргнаа добро во почетните фази од натправарот, но притисокот го натера Рублев да погреши кога сервираше за првиот сет.

Циципас, 22, ги казни грешките на неговиот ривал и успеа да победи со резултат 7-5 6-2 6-3. Во полуфиналето го чека Новак Џоковиќ кое ќе се одржи во недела во Париз. „Кога играм вака, кога се борам и се обидувам да најдам решенија е многу задоволувачки за мене“ изјави Гркот за медиумите.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote