in

Јапонски супер компјутер покажа дека влажноста го намалува ширењето на коронавирусот

Јапонскиот суперкомпјутер покажа дека влажноста може да има големо влијание врз ширењето на честичките на вирусот, поради што ризикот од инфекција се зголемува во суви, затворени услови на зимските месеци.

Овие откритија сугерираат дека употребата на навлажнувачи може да го олесни ширењето на инфекцијата во услови кога не е можно редовно проветрување на просторијата со отворање прозорци, покажува заедничка студија спроведена од Универзитетот Рикен и Коби.
Научниците го користеа супер компјутерот Фугаку за да симулираат емисија и проток на ситни честички (аеросоли) на заразени луѓе во различни затворени простори.

Влажноста под 30 проценти повеќе од двојно ја зголеми количината на аеросол во споредба со влажноста од 60 проценти или повеќе, покажаа симулациите.

Студијата понатаму покажа дека транспарентните штитови за лице не се толку ефикасни како маските за спречување на ширење на аеросоли.

Други истражувања исто така потврдија дека ако седите на трпеза во друштво, имате поголем ризик да бидете заразени од луѓе што седат лево или десно од луѓето од другата маса.

Таа исто така покажа дека бројот на пејачи во хорот мора да биде ограничен и дека тие мора да одржуваат растојание.

Истражувачки тим предводен од Макото Кубокура претходно го користеше супер компјутерот Фугаку за да симулира инфекција со коронавирус во возови, работни места и училници.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote