in

Јувентус се појача со Чиеса од Фиорентина

Јувентус го потпиша италијанскиот крилен играч Федерико Чиеса од Фиорентина на позајмица. Договорот има и право на откуп по завршувањето на позајмицата во вредност од 60 милиони евра. 22 годишникот се приклучува на италијанскиот шампион на двогодишна позајмица, пред да се случи траен трансфер.

Чиеса пристигна во првиот тим на Фиорентина од нејзината младинска школа и го имаше неговото деби во виолетовиот дрес во 2016 токму против Јувентус. На негово име запиша 150 натпревари за својот прв клуб и 19 за Италија. Таткото на Федерико, Енрико играше заедно со Буфон во Парма во 90сетите.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote