in

Џоковиќ подобар во тесниот натпревар против Циципас

Најдобриот тенисер во светот Новак Џоковиќ успеа да го победи гркот Стефанос Циципас во исцрпувачкиот натпревар во полуфиналето на Ролан Гарос. Србинот ќе се сретне во финалето со Рафаел Надал во недела. Џоковиќ успеа да победи со резултат 6-3 6-2 5-7 4-6 6-1.

Двата најдобри тенисери во светот, Џоковиќ и Надал, ќе ги одмерат силите во финалето и се соочуваат еден против друг по 56ти пат во нивните кариери. Никој друг пар не одиграл толку натпревари помеѓу себе. „Не се чувствувам уморно после натпреварот“ изјави Џоковиќ откако го совлада Циципас.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote