in ,

УбавоУбаво

НЕ МОЖЕ ДА ПОЧУВСТВУВА БОЛКА, полн е со маснотии и разгален како дете: 10 неверојатни факти за мозокот!Дали знаевте дека најмасниот орган во организмот е мозокот и дека се состои од околу 60% маснотии?

Мозокот е комплициран дел од централниот нервен систем кој може да испраќа и прима големи количини на информации.

Бидејќи е толку комплицирано, постојат работи што лекарите и научниците би сакале да ги знаете за тоа, а некои од нив се и неверојатни.

Се разбира, има многу работи поврзани со мозокот што дури и лекарите не ги разбираат, но едно е сигурно – тие учат нешто ново за мозокот секој ден. Она што го знаеме е дека мозокот, за да остане здрав и правилно да функционира, има потреба од квалитетен сон, здрава храна и вежбање.

Во прилог ви донесуваме уште 10 интересни факти кои би било, ако ништо друго, забавно да се запомнат.

 

  • мозокот не може да почувствува болка

Дали некогаш сте се запрашале како хирурзите можат да извршат процедура на мозок додека пациентот е буден? Неврологот д-р Бет Мекистон објаснува дека самиот мозок нема рецептори за болка. На пример, кога некое лице има главоболка, тој мисли дека болката доаѓа од мозокот, но тоа не е точно. Но, мускулите и кожата што го опкружуваат мозокот можат да „почувствуваат“ болка, пишува TheHealthy.com.

  • ВАШИОТ мозок е СРЕДЕН

Иако мозокот сочинува само околу три проценти од телесната тежина, тој прима околу 30 проценти од крвта што ја пумпа срцето. Ова покажува колку внимание и поддршка му е потребно на мозокот кога ќе се спореди со другите органи.

“Мозокот е како разгалено и барано дете, но тој е многу паметен и ефикасен. Потребни се околу 1 / 10.000 секунди за да се одговори на нешто и да се генерира акција”, објасни д-р Бенет Омалу, форензичар и професор на Универзитетот во Калифорнија

АКТИВНОСТА НА МОЗОКОТ Е УНИКАТНА КАКО ПЕЧАТОТ

Во списанието Nature Neurosce, експертите наведуваат дека мозочната активност на поединецот може да биде единствена како отпечатокот од прст. За да дојдат до тој заклучок, тие користеле магнетна резонанца за да создадат „профили за поврзување“, што им овозможува да ја идентификуваат мозочната активност кај повеќе од 100 луѓе.

„Учењето за индивидуалните активности на мозокот понуди научен увид во интелигенцијата или личноста на поединецот“, објасни д-р Мекистон, додавајќи дека оваа практика може да биде корисна во иднина и да помогне грижата за пациентот да биде единствена за него.

  • Мозочните бранови на двајца музичари можат да се синхронизираат кога заедно ќе се изведува музика

Има причина зошто вашиот омилен бенд звучи толку совршено наместен кога настапуваат. Тим научници во Берлин, на Институтот за развој, користеле електроди за снимање на мозочните бранови на 16 гитаристи (парови) додека играле исти музички низи. Дури и кога двајцата музичари свиреа на различни делови од музичко дело, нивниот мозок беше синхронизиран. Оваа студија сугерира дека има невролошки отпечаток за координирани активности со други.

  • Мозокот е масен орган

Да, вашиот мозок е исто така најмасниот орган во телото и се состои од приближно 60% маснотии. Затоа диетата полна со важни киселини, како што се омега-3 масните киселини, е важна за здравјето на мозокот. Мастите ги стабилизираат sидовите на мозочните клетки и ги пренесуваат, апсорбираат и складираат витамини растворливи во масти во крвотокот. Покрај тоа, тоа ќе влијае на спречување на воспалителни процеси и ќе му помогне на имунолошкиот систем да функционира нормално.

  • Складирањето на информациите во мозокот е неограничено

Знаеме дека нема крај на знаење и учење на нови информации, и мозокот никогаш нема да биде обвинет за тоа како USB од кој треба да ги избришете информациите за да можете да зачувате нови информации. Мозокот не е потрошен или уморен при стекнување нови знаења и може да се каже дека неговите сили се бесконечни. Иако недостатокот на сон може да влијае на создавање на нови спомени во мозокот, се препорачува да обрнете внимание на тоа колку долго и колку добро спиете.

 

  • Можно е да се отстрани половина од мозокот БЕЗ да влијаат на личноста или меморијата

Звучи неверојатно, но може да се изврши и направи хемисферектомија или хируршко отстранување на половина мозок. Тоа е редок неврохируршки метод кој се користи во третманот на разни форми на епилепсија. Секако, како што мислевте, оваа постапка има одредени последици, а д-р Брук наведува дека одредени карактеристики се специфични за едната страна од мозокот и дека резултатите можат да бидат различни. Но, вообичаено е спомените, хуморот и личноста да се вратат по постапката, но може да има промени во начинот на познавање.

  • Мозокот кај возрасните сè уште создава нови неврони

Повеќето од нашите неврони се со нас од раѓање, и како што годините носат свои, мозокот ќе продолжи да создава нови неврони.

“Овој процес се одвива во посебен дел наречен дентиран гирус. Овие неврони се сметаат за многу важни за учење, меморија и одговор на стресот”, објасни Вајнџер. Иако оваа теорија е побиена, студијата од 2019 година, откако го проучувала мозочното ткиво кај 58 неодамна починати луѓе, открила дека мозокот кај возрасно лице всушност може да произведе нови неврони. Како можете само да помогнете во создавање нови неврони? Па, одговорот е едноставен – здрави животни навики, здрава храна, физичка активност, квалитетен сон

  • ФИЗИЧКАТА АКТИВНОСТ е добра за мозокот и целото тело

Професионалните спортисти знаат како да го хранат мозокот за да можат да вложат максимален напор и енергија на тренинг.

„Станува збор за ментална стимулација што доаѓа со вежбање, но исто така и заради здрав кардиоваскуларен систем“, додаде Вајнџер. Ако штотуку започнавте нов тренинг, мозокот ќе работи исто толку напорно за да ги научи движењата и да ги контролира мускулите.

  • КОГА ЛИЦЕ Е ЗАЉУБЕНО, мозокот „СВЕТИ“

Некои можеби мислат дека заљубувањето е само идеја или израз што луѓето го користат, но скенирањето на мозокот открива нешто друго. Магнетната резонанца кај заљубените луѓе може да покаже место во мозокот каде допаминот е многу активен. Другите области на мозокот кои се поврзани со задоволство и награда може да покажат поголема активност кај луѓето кои се заљубени.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote