in

10 причини зошто мандарините се здрави за јадење

  • Намалува на воспаление

Мандарините му помагаат на организмот во борбата против воспалителните процеси благодарение на витаминот А.Тие содржат и поголема количина на витамин Ц, а со тоа и доволно антиоксиданти. Антиоксидансите се борат против воспаленија и акутни болести, но тие исто така можат да ги намалат долгорочните ефекти на овие процеси врз телото.

  • Тие го зајакнуваат имунитетот

Имунолошкиот систем е одговорен за неколку важни функции во организмот кои го штитат нашето здравје. Но, самиот имунолошки систем не е имун на напади и треба да се зајакне со хранење за да се подобрат неговите заштитни функции. Мандарините му помагаат на имунолошкиот систем да открива, а потоа да ги уништи штетните, патогени организми и со тоа да ни помогне да се заштитиме од грип, на пример, во сезоната што претстои. Биофлавоноидите во агрумите се веројатно најодговорни за тоа.

  • Заштитете го срцето

Срцето е одговорно за испумпување на крв и е клучно за одржување на сите главни функции на телото. Мандарините можат да помогнат во заштитата на срцето од слободни радикали и воспаленија. Слободните радикали постојано се формираат во организмот под нормални околности, но тие можат да бидат исклучително штетни кога ги има премногу. Витаминот Ц во мандарините е одличен извор на антиоксиданти кои ги елиминираат слободните радикали од крвта и ја подобруваат циркулацијата.

  • Регулирајте го крвниот притисок

Мандарините, покрај тоа што се добри за срцето, можат да помогнат и во одржување на здрав крвен притисок, бидејќи содржат многу калиум. Тоа му помага на телото да не задржува претерано вода. Калиумот ги шири крвните садови и со тоа помага во подобра циркулација на крвта. Калиумот не треба да се претерува. Две или три мандарини на ден ќе бидат доволни.

  • Тие се добри за очите

Го одржуваме здравјето на очите со внесување храна со каротеноиди, како и други антиоксиданти. Мандарините исто така содржат витамин Ц и каротеноид витамин А, кој помага во спречување на дегенерација на макулата, како и во дренажата на стаклестото тело на окото, каде што притисокот може да предизвика жолчен меур.

  • Промовира заздравување на раните

Витаминот Ц од мандарините е важен во ова. Неопходно е за синтеза на колаген во телото. Колагенот е клучна состојка во нашите зглобови, но исто така и во другите ткива, вклучувајќи ја и кожата. Зголемената синтеза на колаген резултира со побрзо заздравување на раните, помали лузни и генерално побрзо закрепнување од повреда.

  • Стимулира варење

Мандарините содржат и поголема количина растителни влакна, што е важно за забрзување на варењето и спречување на запек. Но, ензимите во мандарините, исто така, промовираат подобро варење во желудникот.

  • Тие помагаат да се намали ризикот од остеопороза

Мандарините се оние кои помагаат нашите коски да не ослабуваат и лесно да не кршат. Остеопорозата се карактеризира со намалување на масата на коскеното ткиво во однос на волуменот, што обично ги прави коските кршливи. Поради тоа, луѓето кои страдаат од тоа, можат многу лесно да ги скршат коските од најмал пад, особено ако луѓето се стари. Мандарините содржат пристојна количина на калиум, калциум и магнезиум, кои сите играат голема улога во одржувањето на здравјето на коските, а тоа значи спречување на фрактури во староста.

  • Тие го забавуваат стареењето на кожата

Мандарините се многу ефикасно природно оружје против предвремено стареење и генерално лоша кожа, најмногу заради големата количина на витамин Ц. Како што веќе објаснивме, тоа е клучно за оптимална синтеза на колаген, што значи здрава кожа и зглобови. Ако пушите и имате сива кожа, “фрлете се на мандарини”.

  • Поттикнете здрав раст на косата

Витаминот А во мандарините ги одржува нашите теми хидрирани, а во исто време го подобрува квалитетот на косата. Покрај тоа, витаминот Ц во мандарините може да помогне во подобро апсорбирање на железото од храната, и тој е клучен за квалитетот на косата. Мандарините исто така содржат витамин Б12, кој е важен за здравјето на косата и забавување на формирањето на повеќе сива коса, бидејќи им помага на фоликулите да останат подолго во фазата на раст.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote