in

НЕВЕРОЈАТНО! 100 саркофази постари од 2.500 години пронајдени во Египет! [ВИДЕО]

Египет во саботата објави дека се пронајдени над 100 непроменети саркофази постари од 2.500 години, што е најголемо вакво откритие оваа година.

Запечатените дрвени гради, кои беа отворени на самото место, им припаѓаа на високите функционери од доцниот период на Птоломеј од антички Египет.

Пронајден во три некрополи на длабочина од 12 метри во областа Сакара, јужно од Каиро.

Археолозите пронашле мумифицирано тело завиткано во крпа и украсено со обоени хиероглифи во градите.

Сакара, во која се сместени десетици пирамиди, антички манастири и места за погребување животни, е голема некропола на античкиот египетски главен град Мемфис.

Ова значајно откритие се случи еден месец откако во истата област беа пронајдени 59 други добро сочувани гради, слични на возраст од околу 2.500 години, според АФП.

„Сакара допрва треба да ги открие сите свои содржини, тоа е вистинско богатство“, рече министерот за туризам и антиквитети, Калед ал-Анани.

Тој додаде дека во тек се нови ископувања.

„Кога и да испразниме една гробница, секогаш наоѓаме влез за друга“, рече Ал-Анани, додавајќи дека биле откриени повеќе од 40 статуи на антички богови и маски за смрт, пренесува AFP

Уште две дрвени статуи беа пронајдени во гробот на судијата од шестата династија, изјави Мостафа Вазири, генерален секретар на Врховниот совет за антиквитети.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote