in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

12 дена јадела само банани: Еве каква промена доживеала! Неверојатно!

Јулија Тарбат спровела мал експеримент за да одреди точно како бананите влијаат на слабеењето и на здравјето воопшто.

Бананите се овошје богато со растителни влакна кое има многу добри здравствени ефекти. Поради влакната кои прават да се чувствуваме сити подолго време, тие можат да помогнат и при слабеење, а нутриционистката Џулија Тарбат спроведе мал експеримент за точно да утврди како бананите влијаат на слабеењето.

Таа јадела само банани 12 дена за да ослабе и да го прочисти телото, а еве неколку правила кои ги следела на таа диета:

  • Јадела банаи колку што сакала, но ништо друго, можеби понекогаш додавала и малку зелена салата на последниот оброк од денот.
  • Конзумирала само зрели банани, внимавајќи да внесе ист број калории што вообичаено ги внесувала додека јадела „нормално“.
  • Пиела многу вода, до три литри дневно и ги имала вообичаените физички активности.
  • Повеќе одмарала бидејќи телото минува низ фаза на детоксикација и поправка.

Истражувањата покажаа дека бананите можат да бидат совршена помош за слабеење.

Просечната банана има околу 90 калории, што е многу помалку од некоја чоколадна лента што би ја јаделе. Содржи и многу растворливи влакна, што значи дека ја апсорбира водата и го забавува варењето.

Јулија успеа да ослабе 3 килограми и да се ослободи од насобраната течност.

Резултатите од диетата

Јулија вели дека цело време додека ја следела оваа диета, цели 12 дена, се чувствувала одлично и немала никакви несакани ефекти. Таа истакнува дека нејзината состојба на умот била многу јасна, дека била концентрирана и ефикасна во извршувањето на задачите. Исто така, таа била и добро расположена и немала нагли промени во расположението.

Значи, би се рекло дека оваа дванаесетдневна детоксикација од банана вродила со плод, но секогаш треба да се консултирате со лекар пред да воведете какви било ограничувања во исхраната.

Дополнително, д-р Дејвид Хебер истакна дека оваа диета не е добра бидејќи бананите не содржат протеини, „најважната хранлива материја која го контролира апетитот и метаболизмот“.

Најважно е не само да ослабете, туку и каква ќе биде структурата на телото после тоа.

„Ако гладувате или јадете само јаглехидрати, половина од тежината што ќе ја изгубите ќе бидат мускули. Секој половина килограм мускул што ќе го изгубите се забавува вашиот метаболизам за 14 калории на ден. Кога ќе изгубите околу половина килограм мускул, вашето тело ќе согорува околу 140 калории дневно помалку. Тогаш ќе изгледате слабо однадвор, но ќе имате сало внатре. со разновидно овошје и зеленчук со ограничен внес на јаглени хидрати е клучно здраво слабеење“, рече д-р Хебер.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote