in

Само 12 луѓе стојат зад анти-ваксерското движење што шири дезинформации на социјалните мрежи!

Close-up medical syringe with a vaccine.

Во најновите истражувања беше докажано дека само 12 индивидуи стојат зад најголемиот дел од дезинформациите кои се шират на социјалните мрежи за вакцините и предизвикуваат паника кај луѓето.

Истражувањето користеше податоци објавени на социјалните платформи како што се Фејсбук и Твитер, и откри дека 65% од сите дезинформации за против вакцините можат да се проследат наназад до 12 луѓе. Еден од најголемите инфлуенсери на ширењето на вакците дезинформации е и внукот на поранешниот претседател на САД, Џон Кенеди.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote