in

12 привилегии кои ги има само американскиот претседател!

Со денови, целиот свет се фокусираше на изборите во САД. Со нетрпение се очекуваат резултатите од изборите, без разлика дали Bо Бајден или Доналд Трамп ќе бидат новиот претседател на САД. Па, зошто е толку важно да се биде претседател на САД? Какви привилегии има претседателот на Соединетите држави?
Според неофицијалните резултати од изборите во САД, кои започнаа на 3 ноември 2020 година, Џо Бајден победи, но официјалниот резултат сè уште не е објавен. Затоа, резултатот не е сигурен. Кој ќе биде новиот претседател на САД, целиот свет ги следи настаните веднаш со денови. Новиот претседател на САД се прашува од сите, бидејќи САД имаат една од најголемите економски и воени сили во светот.

Американскиот претседател се стекнува со овластување да управува со целата оваа голема економска и воена моќ со посебни привилегии што ги има. Поради оваа причина, и Американците и народите во светот се возбудени и вознемирени од новиот претседател на САД. Па, какви привилегии има американскиот претседател? Кога ќе дознаете за привилегиите, од кои некои се прилично изненадувачки, ќе разберете зошто тие ја следат оваа изборна трка задржувајќи здив на сите.

Привилегиите што ги има американскиот претседател:

-Врховна командна власт
-Извршна моќ
-Орган за назначување амбасадори
-Овластување за назначување судии на Врховниот суд
-Вето моќ
-Повик привилегија до Националната гарда
-Посебен додаток за патување
-Посебен додаток за мебел
-Приватен авион
-Додаток за специјален персонал
-Услуга за заштита на живот
-Приватно кино

Врховна командна власт

Кога е избран претседател на САД, тој ги презема должностите на претседател, шеф на владата и врховен командант. Значењето на врховниот командант е да биде најовластен офицер од сите државни армии, вооружени сили и поморски сили во САД.

Претседател на САД како врховен командант; Може да испрати војници во странство, да одобри употреба на воена сила, да нареди употреба на нуклеарно оружје и да донесе посебни регулативи за војската. Во многу случаи претседателот има моќ да донесува одлуки самостојно, иако во некои случаи е потребна поддршка од Конгресот или Сенатот.

Извршна моќ

Бидејќи американскиот претседател е и претседател и шеф на владата, тој ја извршува извршната власт според членот 2 од Уставот на САД. Со овој авторитет; Може да запре примена на санкции, да одобри одлуки за општа амнестија и да ги раскине меѓународните договори.

Во исто време, може да прогласи вонредна состојба и да прогласи општа мобилизација во консултација со Конгресот. Се разбира, тој не може да ги донесе сите овие одлуки како што може да си замисли. Донесува одлука во согласност со препораките на Конгресот, Сенатот и министрите. Сепак, последниот збор за овие работи му припаѓа на американскиот претседател.

Орган за назначување амбасадори

Една од најголемите причини зошто изборите во САД влијаат на целиот свет е што американскиот претседател има овластување да назначи амбасадори да бидат во други земји. Кога се користи оваа моќ, потребно е одобрување од мнозинството во Сенатот, но важно е да се запамети дека оваа моќ е исклучително важна бидејќи скоро секогаш го добива ова одобрување.

Овластување за назначување судии на Врховниот суд

Моќта на американскиот претседател да именува судии на Врховниот суд е една од неговите најсилни овластувања на локално ниво. Бидејќи Врховниот суд има овластување да го каже последниот збор за многу прашања во земјата. Затоа, тоа е едно од најчувствителните прашања од страна на Американците.

Вето моќ

Американскиот претседател може да стави вето и на законите донесени од Конгресот и на уставните измени. Особено, последниот претседател на САД, Доналд Трамп, постојано го користеше своето право на вето и затоа се соочуваше со многу проблеми со Конгресот.

Но, како и многу од неговите овластувања, правото на вето на американскиот претседател има граници. Со двотретинско мнозинство од членовите на Конгресот и Сенатот, ветото на претседателот може да биде поништено. Поради оваа причина, познато е дека многу закони одат заедно со претседателот и Конгресот.

Привилегија да се повика на Националната гарда

Националната гарда на Соединетите држави се вооружени сили во секоја држава, подредени и на државата и на федералната влада. Претседателот на САД може да ја повика Националната гарда по сопствено наоѓање или на барање на некоја држава.

За разлика од војската, Националната гарда на САД е силно вооружена за спроведување на законот што има за задача да го одржува редот во земјата. Забележано е дека тие неодамна често се повикуваат на функција во внатрешните конфликти во земјата и поради оваа причина, претседателот; е критикуван од јавноста, Конгресот и Сенатот.

Посебен додаток за патување

Американскиот претседател добива 50.000 американски долари здравствено осигурување и 400.000 американски долари годишна претседателска плата, како и додаток за патување од буџетот што му е доделен. Приватниот додаток за патувања утврден од Конгресот беше 200 илјади долари годишно под Обама.

Посебен додаток за мебел

Додека избраниот претседател на САД се сели во претседателската канцеларија на земјата, Белата куќа, со своето семејство, на секој претседател се доделуваат 100.000 долари додаток за мебел. Последниот претседател, Доналд Трамп, наводно потрошил 1,75 милиони долари за замена на мебел во Белата куќа, но не е познато дали оваа бројка излегла од неговиот џеб.

Приватен авион на американскиот претседател

За време на нивните патувања, американските претседатели користат сино-бел модел „Боинг 747“, „Ер форс еден“. Air Force One има вкупна површина од 4 илјади квадратни метри, операциона сала и области за претседателот. Часовната цена на авионот, кој може да обезбеди храна за 100 луѓе истовремено, е позната како 200 илјади долари.

Додаток за специјален персонал

Во Белата куќа има повеќе од 100 членови на персоналот кои работат на одборот за овие луѓе, бидејќи многу други луѓе живеат и работат покрај семејството на претседателот. Заедно со многу вработени како готвачи, водоводџии, чистачи и градинари, годишниот трошок потрошен за Белата куќа е познат во просек од 4 милиони американски долари. Со исклучок на дополнителни трошоци.

Услуга за заштита на живот

Претседателите на Соединетите држави, кои се заштитени од единиците за внатрешно безбедносно разузнавање за време на нивниот мандат, продолжуваат да добиваат доживотни услуги за заштита по завршувањето на нивниот мандат. Исто така, децата на претседателите исто така имаат корист од оваа услуга за заштита до 16-годишна возраст.

Во службата за заштита; Финансискиот надоместок што го добиле претседателите по нивниот мандат, погребните трошоци за секој претседател, возачката служба затоа што им е забрането да возат на јавни патишта, се вклучени во многу други износи. Вреди да се запамети дека буџетот на Тајната служба беше 1,9 милијарди долари во 2017 година.

Приватен кино

Меѓу другите привилегии, се чини дека кино во Белата куќа не е многу важно, но тоа е извонредна точка во однос на тоа да се биде привилегија што ја имаат само американскиот претседател и неговото семејство.

За прв пат, една соба во Белата куќа беше трансформирана во 51 кино театар од Френклин Д. Рузвелт, 32-от претседател на земјата. За последната прва дама, Меланија Трамп, оваа сала не би била доволна затоа што е отворен уште еден кино во Западното крило, каде што се сместени единиците за управување.

Кога ќе ги видиме овластувањата и привилегиите што ги имаат американските претседатели во домашни и надворешни работи, станува јасно зошто изборите во САД и новиот претседател предизвикаа таква возбуда и загриженост. Мора да биде тешко да не се чувствувате загрижени кога ќе слушнете за некои изненадувачки сили, особено за воените.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote