in

WTFWTF Што?Што?

13 штетни навики кои предизвикуваат губење на еластичноста на кожата на млада возраст!

  1. Скокање јаже – колку и да е практично и здраво за одредени делови на телото, скокањето јаже кај жените може да резултира со драстично губење на еластичноста кај градите! Жените при спорт секогаш треба да користат постегнат градник!

2. Користење градник нон-стоп! – оваа навика може да резултира со мрзеливост кај градните мускули. Со тоа се губи и еластичноста на кожата!

3. Депилирање – сите знаеме дека најефикасниот начин за ослободување од несакани влакна е депилирањето со восок, но тоа, со време може да резултира со трајно оштетување и губење на еластичноста на кожата.

4. Континуирано слабеење-дебелење

5. Не пиење вода – оставањето на телото без вода резултира со бавно произведување на колагенот кој ја прави нашата кожа еластична.

6. Туширање со многу топла вода – сите знаеме дека многу топлата вода е непријател на нашата кожа.

7. Лоша исхрана – конзумирање многу шекер, недоволен внес на протеини е јасна причина за губење на еластичноста на кожата на млада возраст!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote