in

Зошто 15 Април се смета за најнесреќниот ден во историјата?

Можеби имавме полоши денови само во изминатата година, но бројот на трагедии што го потресоа светот на 15 април му донесе на овој ден репутација на една од најтрагичниот во историјата.

На 15 Април во 1452 година, се роди Леонардо да Винчи, во 1923 година инсулинот влезе во употреба, се случија уште многу добри и важни работи, но сè некако останува во сенка на големи несреќи што го прават 15 април „најтрагичен датум во историјата“.

1865 година – Умре Абрахам Линколн

Ден по атентатот во театарот Форд во Вашингтон, американскиот државник Абрахам Линколн почина. На 14 април, Линколн ја гледаше претставата „Нашиот американски братучед“ од кутијата на балконот, кога беше смртно ранет во главата од Џон Вилкс Бут, познат јужен актер и конфедерален шпион од Мериленд. Претседателот падна во кома и почина девет часа подоцна, во 7.22 часот. утрото на 15 април 1865 година.

1912 година – Потона Титаник

На своето прво патување од Велика Британија кон САД, потона тогаш најголемиот и најлуксузниот патнички брод „Титаник“. Под водство на капетанот Едвард Смит, на бродот имало околу 2.200 патници во моментот кога тој ја погодил ледениот брег со голема брзина нешто пред полноќ. Му требаа само два часа и 40 минути да потоне. Повеќе од 1.500 луѓе го загубија животот.

1979 година – Земјотрес во Црна Гора

Земјотресот што ја погоди Црна Гора на 15 април 1979 година, беше една од најголемите катастрофи од ваков вид во поранешна Југославија – загинаа повеќе од сто луѓе, околу 600 беа повредени, а над 80 000 останаа без покрив над главата. Епицентарот бил во Јадранското Море, помеѓу Улцињ и Бар, на растојание од 15 километри од крајбрежјето, а земјотресот бил со јачина од седум степени според Рихтеровата скала, или девет степени од Меркали. Оштетени се Улцињ, Бар, Петровац, Будва, Тиват, Котор, Рисан и Херцег Нови, а уништени се 250 населени места.

1986 година – Бомбардирање на Либија

Американското воено воздухопловство ги бомбардираше Триполи и Бенгази, десет дена по експлозијата во дискотека во Берлин, во која беа убиени двајца американски војници. Вашингтон ја обвини Либија за тероризам. Во бомбашкиот напад загинаа 41 лице, вклучувајќи ја и посвоената ќерка на либискиот претседател Моамер Гадафи.

1989 година – катастрофата во Хилсборо

На полуфиналниот натпревар од ФА купот помеѓу Ливерпул и Нотингем Форест на стадионот Хилсборо во Шефилд на 15 април 1989 година, трибината се сруши и најголемата спортска катастрофа во Велика Британија. Загинаа 96 лица, а над 700 беа повредени, а оттогаш одговорноста за инцидентот е пред с префрлена на полицијата, што дозволи премногу луѓе да влезат на стадионот

1997 година – Пожар на аџилак

Во пожарот што ја зафати населбата на шатори муслимански аџии во близина на Мека во Саудиска Арабија, загинаа 343 лица.

2002 година – лет 129 на Air China

Авион на „Ер Кина“ се урна поради лошите временски услови, а од 167 лица на тој лет, 128 лица загинаа.

2010 година – ерупција на вулканот Ејафјадлајекидл

Првата ерупција на вулканот Ејафјадлајекидл во Исланд се случи на 20 март; вториот започна на 14 април, а следниот ден на 15 април доведе до најголемо нарушување на воздушниот сообраќај во историјата на Европа предизвикано од природна катастрофа. Милиони патници останаа заглавени на аеродромите.

2013 година – Бомбашки напад на маратонот во Бостон

Три лица загинаа, а повеќе од сто беа повредени во две експлозии што се случија на 15 април 2013 година за време на големиот маратон во Бостон (САД). Бомбите беа поставени недалеку од целта, а полицијата подоцна најде барем уште една неексплодирана бомба. Чеченски имигранти, браќата zoохар и Тамерлан Царнаев, се осомничени за нападот.

2015 година – Трагедија во Медитеранот

Повеќе од 800 мигранти загинаа кога брод се преврте на Средоземното море, во близина на италијанскиот остров Лампедуза. Бродот превезуваше бегалци од Либија, и оваа несреќа беше најголемата и најстрашната од многуте што се случија на таа опасна рута. Преживеале само 28 патници на бродот.

2019 година – Денот кога Изгоре Нотр Дам

На овој ден, целиот свет гледаше како пламените јазици ја зафатија познатата катедрала Нотр Дам во Париз. Пожарот ги уништи покривот и кулата, но поголемиот дел од конструкцијата остана недопрена.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote