in , ,

Што?Што?

250.000 долари за лет во вселената: Билетот го купија Леонардо ди Каприо, Џастин Бибер и Ријана

Повеќе од 600 луѓе веќе купиле билет за летот од 90 минути, чија цена е 250 000 американски долари, вклучувајќи и многу познати личности.

 

Може да се расправа дали Ричард Бренсон навистина летал во вселената или само до работ на вселената, дали е тоа историски ден или е во суштина одличен маркетинг трик за промовирање на туристички патувања во странство, сепак редот на патници желни за астронаутско искуство веќе многу долг.

Повеќе од 600 луѓе моментално се наоѓаат на списокот заинтересирани да бидат меѓу пионерите на вселенскиот туризам или, како што велат циниците – да бидат заморчиња, што е можно поскоро, по цена од 250 000 американски долари за 90-минутна авантура, од полетување до слетување.

 

Мотивацијата за патувањето е различна, па така, на пример, пејачката Ријана си го резервираше билетот уште во 2013 година. Таа е опседната со простор и приказни за вонземјани.

Покрај познатата пејачка, своето место го резервираше и актерот Леонардо ди Каприо, чии мотиви не се познати.

Пејачот Џастин Бибер изрази желба да сними спот во вселената пред неколку години, па не е изненадувачки што пејачот си го обезбеди своето место за лет.

Том Хенкс ги спаси мисиите на НАСА во филмовите, а уште во 2009 година рече дека нема да се двоуми за секунда ако му се укаже можност да лета во вселената.

Ештон Качер бил 500-тиот потенцијален патник, а Бренсон, наводно, му се заблагодарил за апликацијата.

На списокот се најдоа и пејачката Кети Пери и нејзиниот поранешен сопруг, кои и купија билет како подарок за нејзиниот 35-ти роденден. Друг поранешен љубовен пар резервирал билети – Бред Пит и Анџелина Џоли.

Актерката Кејт Винслет обезбеди патување за целото семејство благодарение на нејзиниот сопруг кој е внук на Ричард Бренсон.

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote