in

УбавоУбаво

3 БИЛНИ ИНФУЗИИ ЗА ЛИЦЕ ОД ВАШАТА ГРАДИНА: Оставете ја вашата кожа да одмори од тешките препарати и почестете ја со природна нега

Природата напредува, па веројатно вашата градина или тераса е зелена и шарена. Ако треба да го третирате лицето со природна козметика и да дозволите кожата да дише, имаме 3 едноставни инфузии за лице направени од растенија во вашата градина.

 

Ако вашата кожа е уморна од индустриски козметички производи и сакате да ја третирате со природна и достапна козметика, тогаш ова е грижата за вас. Дома, можете да направите природни инфузии за нега кои ќе ѝ дадат одмор на кожата и ќе и го вратат сјајот. Едноставните рецепти може лесно да се применат, бидејќи сè што ви треба за нив веројатно е веќе дома. Природните инфузии и маски се многу добри за секојдневна нега, но треба внимателно да ги користите – доколку имате сериозни проблеми со кожата, тогаш најдобро е да не правите ништо без консултација со дерматолог.

Камилица

Сигурно сте виделе креми, пилинг и серуми кои содржат екстракт од камилица повеќе од еднаш. Производителите ја користат оваа состојка бидејќи е навистина корисна. И можете сами да направите инфузија од камилица, среќното растение. За 2 лажици цветови потребни ви се околу 250 милилитри врела вода – прелијте ги и покријте 15 минути, а откако ќе се излади чувајте го во фрижидер. Оваа вода ќе и даде на кожата еластичност и ќе ги отстрани знаците на замор. Со него треба да се миете само наутро и навечер.

 

Нане

Можеби веќе го одгледувате ова прекрасно растение на вашата тераса и ќе се изненадите колку придобивки има нането. Може да ја смири, исчисти и тонизира кожата. За да подготвите природен тоник земете 20 грама нане и прелијте го со топла вода, ставете го на оган и почекајте да зоврие. Оставете 2-3 часа, процедете и чувајте го во фрижидер, а наутро и навечер измијте се со него. Исто така, можете да истурете нана вода во коцки мраз и да го изладите лицето со коцки од нане наутро.

Роза

Тажно е кога ќе забележите дека убавото цвеќе почнува да се распаѓа, но постојат начини да му го продолжите животот. Подгответе маска или розова вода за вашето лице! Важно е да знаете дека растението не се третира со хемикалии, па затоа е важно строго да ги користите сопствените рози што ги одгледувате во градината. Исушете ги ливчињата и сомелете ги на ситни парчиња, во пастата додајте неколку капки вода и мед – и природната маска за лице е готова! Или можете да ги сварите ливчињата и да направите розова вода како природен тоник. Розите го регулираат производството на себум и го ублажуваат црвенилото. Користејќи ги, можете значително да ја подобрите состојбата на вашата кожа.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote