in ,

Што?Што?

Ваши 3 Омилени намирници се најлоши за ПОЈАДОК: Немојте да ги јадете, тие го уништуваат имунитетот, ве дебелеат, лоши се дури и за мозокот!

Никако немојте да ги јадете овие производи

 

Веќе детално објаснивме што нутриционистите никогаш не јадат за појадок, бидејќи тие сметаат дека одредена храна е „забранета“ кога станува збор за рамнотежата на здрави состојки кои ни даваат енергија за целиот ден.

Но, енергијата не е се што ни треба, туку и концентрација, меморија и други функции на мозокот што ќе ни овозможат да ги извршуваме сите задачи што денот ги поставува пред нас.

Докажано е дека овие три намирници се поврзани со нарушена функција на мозокот!

Слатки пијалоци

Овде спаѓаат купени сокови со додаден шеќер, но исто така кафе и чај во кој ставате шеќер!

Студија објавена во списанието Алцхајмерова болест и деменција во 2017 година покажа дека луѓето кои често пијат засладени пијалоци имаат послаба меморија и значително помал хипокампус, дел од мозокот „одговорен“ за учење и помнење.

Сувомеснати производи

Веќе знаете дека тие лошо влијаат на здравјето и имунитетот, а една студија објавена минатата година во списанието „Неврологија“ покажа дека луѓето кои јадат повеќе месни производи имаат поголем ризик од когнитивни болести како што е деменција.

Учесниците кои јаделе салама, солено месо или паштета почесто имале многу поголем ризик од развој на деменција, додека оние кои јаделе свежо овошје, зеленчук, риба и живина имаат помала веројатност да имаат ментални способности.

Бел леб

Преработените житарки со висок гликемиски индекс не само што влијаат на „скоковите“ на шеќерот во крвта, туку се сметаат и како многу лоша храна за мозокот.

Студија објавена во Американскиот журнал за клиничка исхрана во 2015 година покажа дека овој вид храна го зголемува ризикот од депресија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote