in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

СИГУРНО НЕ СТЕ ЗНАЕЛЕ: Овие 3 намирници треба да ги јадете секој ден, доколку сакате да ослабете

На почетокот на неделата, секој воведува промени и зборува за тоа како се на диета. Ако не сакате да се ограничите премногу, сакате да јадете разновидност, а сепак да изгубите тежина, тогаш консумирајте ја оваа храна.

1. Зеленчук

Зеленчукот мора да биде најчест во вашиот ручек. Воведува есенцијални витамини, минерали и фитохемикалии во организмот, соединенија кои се борат против разни болести во човечкото тело. Зеленчук со висока содржина на растителни влакна, како што се брокула, пршута, спанаќ, грашок, пченка, леќа и кељ, дополнително ќе ви помогне да изгубите тежина, па затоа вклучете ги во вашето дневно мени.

2. Безмасни протеини

Пилешко, мисиркино, телешко и говедско месо, јајца, лосос и туна – овие протеини со малку маснотии ќе ве одржат сити подолго, за разлика од јаглехидратите и заситените масти, по што чувството на глад брзо се враќа.

3. Цели зрна

Не мора да се откажувате од лебот, само заменете го белиот леб со леб од цели зрна. Многу студии потврдија дека луѓето кои јадат 2 до 3 порции интегрални житарки на ден имаат околу 2,4 проценти помалку телесни масти и 3,6 проценти помалку маснотии во стомакот од луѓето кои воопшто не ги јадат.

Едно парче леб од цели зрна е еднакво на една потребна порција, така што можете слободно да јадете еден сендвич за ручек. Дополнителен извор на цели зрна може да биде овес, киноа или кафеав ориз.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote