in

3 причини зошто цената на Bitcoin нагло падна за 6% откако достигна 15.800 долари

Зајакнување на доларот и неочекуван митинг на берзата се случи бидејќи цената на Биткоин нагло падна за 6%.

Цената на Биткоин (БТК) се искачи на 15.840 УСД пред да се сруши на 14.800 УСД. Само пет часа по достигнувањето на интрадневниот врв, доминантната криптовалута падна над 6%. Овој огромен скок на нестабилност веројатно беше предизвикан од три главни фактори.

Трите катализатори за наглиот тренд на опаѓање беа закрепнување на доларот, пад на цената на златото бидејќи „Фајзер“ објави дека неговите испитувања за вакцини COVID-19 даваат позитивни резултати, а китовите фрлаат БТК.

Скапоцени метали и Биткоин паднаа во тандем
Според Асошиејтед Прес, Фајзер објави дека третата фаза од испитувањата за вакцини се одвива добро. Фармацевтскиот гигант рече дека неговата вакцина во моментов е докажано 90% ефикасна во превенцијата од КОВИД-19.

До денес, Фајзер ја тестираше вакцината на 44.000 учесници, и доколку се покаже ефикасна, следниот чекор ќе биде Администрацијата за храна и лекови на Соединетите Држави да спроведе свои тестови пред да ја одобри вакцината за масовно производство и дистрибуција.

По објавувањето на вакцината, индустрискиот просек на Дау onesонс скокна 1.000 поени, што доведе до силен митинг на берзата во САД. Како што триумфираа американскиот долар и акциите, Биткоин и златото истовремено се намалија.

Михаел ван де Поп, трговец со полно работно време на Амстердамската берза, посочи закрепнување на индексот на американскиот долар и сугерираше дека алтернативните продавници со вредност, како златото и биткоинот, се цени во однос на доларот. Како такво, кога доларот ќе закрепне, цената на БТК може стрмно да падне заедно со благородните метали.

Китовите почнаа агресивно да го продаваат БТК

Кога се случи падот, CryptoQuant, фирма за анализа на пазарот, откри дека китовите продаваат Биткоин.

Трговците, како псевдонимниот инвеститор „Византиски генерал“, пронајдоа слична шема. Како Bitcoin падна во повлекување предизвикано од кит, малопродажните инвеститори постојано копнееа по БТК.

Китовите имаа неколку атрактивни причини да го продадат БТК за 15.800 долари. Прво, тоа е голема област на отпор, веднаш под клучното ниво од 16.000 УСД. Доколку се скрши нивото од 16 000 американски долари, техничките аналитичари изјавија дека БТК најверојатно ќе позиционира на историски врв.

Кога китовите продаваат, пазарот честопати забележува силна реакција. Дали китовите би почнале да профитираат на своите шорцеви и да се обидат да го обноват трендот на бикови, останува нејасно. Засега повлекувањето е во застој, со БТК да закрепне над 15.100 УСД, што укажува на краткорочен пресврт на трендот во нагорна линија.

Долгорочните играчи се држат силно
И покрај зголеменото ниво на нестабилност на пазарот, трговецот со криптовалути Кантеринг Кларк истакна дека долгорочните инвеститори веројатно нема да бидат искористени.

Покрај погоре споменатите фактори, аналитичарите во Glassnode забележаа дека тековната краткорочна активност на носителите потсетува на претходните трендови на бикови. Како такво, ако БТК силно се опорави од неодамнешниот пад, шансите за продолжување на митингот може да се зголемат. Glassnode рече:

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote