in

НервозенНервозен УбавоУбаво

3 работи во спалната соба кои го зголемуваат стресот: Престанете да го уништувате вашето здравје!

Просториите во кои живееме и начинот на кој ги одржуваме се поврзани со нашето здравје

Терапевтот Cecili Ahrens, кој е домаќин на подкастот „Get Mental“ за менталното здравје, откри кои работи во спалната соба можат да го зголемат стресот.

„Одредени предмети и елементи можат да создадат стрес и да предизвикаат намалување на нашите тела“, рече Ahrens, цитиран од „Инсајдер“.

Немате доволно простор за работи

Недостаток на соодветен простор за складирање на лични предмети, како што се предмети за лична хигиена, може да доведе до неред. Визуелните гужви ја отежнуваат релаксацијата.

„Ослободувајќи простор, му давате пауза на вашиот ум“, рече Mark Loeven, терапевт и основач на Центарот за советување LaunchPad.

Затоа е важно да не се прави хаос во просториите каде што се одмарате и опуштате.

Aherens нагласува дека скршените работи треба да се фрлат.

Несреден кревет

Обезбедувањето на креветот е задача што ќе ви даде подобро чувство од самиот почеток на денот.

Аренс наведува дека неуредниот кревет е знак на неорганизација, поради што вашата спална соба може да го зголеми стресот.

Расфрлана облека

Исто така, еден куп расфрлани алишта може да предизвика стрес и чувство на затегнатост.

Затоа е важно да се одржува уредна просторија.

За да станете ваша оаза на мирот и место за одмор, треба да го наместите креветот, да ја ставите облеката во плакарот и да се ослободите од непотребните работи

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote