in

WTFWTF

4-годишно девојче пронајде стапка на диносаурус стара 220 милиони години во Велика Британија! [ФОТО]

4-годишно девојче отишло на плажа со своето семејство во Велс, Англија и на карпите го пронашла стапалото на диносаурусот кој живеел пред 220 милиони години. Националниот музеј на Велс, откако стигна до семејството што го направи ова откритие, ја носеше оваа патека со големина од 75 сантиметри.

Едно 4-годишно девојче од Англија по име Лили Валер наишло на екстремно голем стапало на карпите на плажата што одела со своето семејство. Откако му го покажа стапалото што го најде на своето семејство, мајката на Лили ги сподели фотографиите на социјалните мрежи, а Националниот музеј на Велс го контактираше семејството.

Властите објавија дека стапалото е долго 75 сантиметри и го оставил диносаурус кој живеел пред 220 милиони години. Стапалките на овој диносаурус, за кои се верува дека биле со големина од околу 2,5 метри, биле отстранети од местото каде што биле лоцирани и сместени во Националниот музеј на Велс.

grallator

Истражувачите кои го испитувале стапалото изјавиле дека диносаурусот може да припаѓа на класата Гралатор, но тие не биле во можност да утврдат точно за кој вид диносаурус станува збор. Синди Хауелс, кустос на Националниот музеј за палеонтологија во Велс, рече дека диносаурусот одел на две задни нозе и бил вид со тенка опашка што ловел мали животни и инсекти за да се храни.

dinozor ayak izi

Велс интернет, еден од водечките британски весници, го прогласи стапалото „најдобриот остаток од диносаурус пронајден во Англија за последните 10 години“. Познатиот археолог Карл-Џејмс Ленгфорд за неговото 220 милиони стапало го рече следново: „Овој отпечаток е меѓународно важен, затоа нашиот музеј сакаше веднаш да го добие. Патеката е навистина совршена и речиси недопрена“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote