in

Овие 5 МАПИ на светот ќе ве зачудат (ВТОР ДЕЛ)

Man's hand pointing on street map --- Image by © Royalty-Free/Corbis

1. Портокаловата боја ја означува Монголската Империја на својот врв во 1279 година.

2. Секоја линија ги преставува карго бродовите кој патувале помеѓу континентите во 1945 година.

3. Државите со зелена боја сите тврдат дека се демократски држави.

4. 2066 Американци биле запрашани да ја лоцираат Украина на мапата.

5. Розевата боја означува каде се можеме да ги најдеме фламингата во природата.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote