in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Овие 5 работи ништо неможе ги исчисти подобро од компирот: Ќе се изненадите од ефектот!!

Пробајте и ќе бидете воодушевени од резултатот

Иако не е препорачливо да ги чувате компирите таму каде што има други производи за чистење во домаќинството, но всушност компирот може да се користи и за тоа!

Еве неколку паметни начини како да го користите компирот за чистење:

 

Исчистете ја тавата од ‘рѓа (и други метални алатки)

Компирите содржат киселина која делува на растворање на ‘рѓа, па можете да го користите и за таа цел. Исечете го компирот на половина, ставете малку сода бикарбона или прашок за пециво и истријте на ‘рѓосаната област. Потоа само исплакнете ја тавата. Истото можете да го направите со ножеви, ножици, прибор и други „алатки“ за домаќинството.

Исчистете го среброто

Дали планирате да готвите компири? Зачувајте ја водата во која се готви. Можете да ставите сребрен накит или украси во него и да го оставите да отстои еден час. После тоа, само исплакнете ги и исушете ги со крпа.

Исчистете ги наочарите

Ако носите очила, веројатно постојано се борите со акумулација на влага на нив, што го влошува гледањето низ нив, особено кога носите маска. Се чини дека овој проблем може да се реши со парче компир. Едноставно поминете ги исечените компири над стаклата и избришете ги со марамче.

Исчистете го скршеното стакло

Дали го скршивте стаклото? Лесно можете да соберете големи делови со рацете, но што е со оние парчиња кои тешко се гледаат со голо око? Исечете ги компирите на половина и притиснете ги на местата каде што може да биде стаклото, и само ќе се притисне во компирите

Помалку дамки

Компирот не може да апсорбира 2 дл вино што го истуривте на тепихот, но ако го допрете на местото каде што се истури виното или користите варена вода од компир, тоа може да ви помогне да ги отстраните флеките.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote