in

ШОКАНТНО: По Данска, уште 6 држави пријавија КОВИД-19 во фармите за куни!

Данска и САД се измеѓу шесте држави кој пријавија нови случаи на КОВИД-19 поврзан со фарми за куни, соопшти Светската Здравствена Организација. Италија, Холандија, Шпанија и Шведска се остнатите држави кој открија коронавирус кај куните, стоеше во соопштението. Данска воведе строги мерки во северот на државата откако мутиран КОВИД-19 зарази 12 луѓе од куните. Копенхаген предупреди дека оваа мутација може да ја загрози ефикасноста на новата вакцина која се очекува да пристигне.

Данска нареди отстранување на целата популација на куни во државата, која се проценува помеѓу 15 и 17 милиони. Велика Британија од 7ми Ноември забрани влез за сите патници кој доаѓаат од Данска после новостите за новата мутација. Научниците изјавија дека мутациите кај вирусот се чести на најчесто се безопасни и оваа најнова мутација не предизвикува потешка болест кај луѓето.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote