in

WTFWTF

750 пеликани починале поради тоа што биле позитивни на птичји грип!

Околу 750 пеликани кои починаа во засолниште за птици во северен Сенегал се позитивни на вирусот птичји грип H5N1, изјави директорот на паркот „Џуџе“, Бокар Тијам.

Минатата недела чуварите пронајдоа мртви пеликани во паркот за птици „Џуџе“, оддалечен дел од мочуриштето недалеку од границата со Мавританија и место за одмор на птиците кои секоја година ја преминуваат пустината Сахара на пат кон Западна Африка.

Објавеното видео емитувано во локалните медиуми покажа неколку стотици тела на пеликани расфрлани на плажата.

Засолништето е транзитна точка за околу 350 видови птици, но умреле само пеликани.

Властите го затворија паркот и, како претпазливост, наредија палење на остатоците од мртвите птици.

На почетокот на месецот, Сенегал регистрираше епидемија на високо патоген птичји грип H5N1 на фарма за живина во регионот на Врските, околу 200 километри јужно, по што беа уништени околу 100.000 кокошки.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote