in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Осум намирници кои содржат повеќе калциум од една чаша млеко

Кога станува збор за калциумот, првата храна што ви паѓа на ум е кравјото млеко. Без сомнение, кравјото млеко е одличен извор на калциум, а една шолја обезбедува 309 милиграми калциум или 24 отсто од препорачаната дневна вредност.

Калциумот е од витално значење за градење и одржување на здрави коски и заби, но и за правилно функционирање на срцето, нервите и мускулите. Сепак, млекото не е единствената храна богата со калциум.

На пример, овие десет намирници имаат повеќе калциум од една чаша кравјо млеко:

Цврст тофу

Додавањето на калциум сулфат, состојка што се користи за зацврстување на млекото од соја за производство на тофу, значително ја зголемува количината на калциум во оваа растителна храна. 500 грама цврст тофу содржи 506 милиграми калциум или 38 проценти од препорачаната дневна доза.

Имајте на ум дека не сите тофу се направени со додавање на калциум сулфат. Во зависност од видот и земјата на производство, некои тофу исто така може да имаат додаден магнезиум хлорид, магнезиум сулфат или калиум хлорид. Задолжително прочитајте ја листата на состојки и табелата со нутритивни факти за да дознаете дали тофуто што имате намера да го купите содржи значителна количина на калциум.

Јогурт

225 грама обичен јогурт со малку маснотии содржи 488 милиграми калциум, што е 38 отсто од препорачаната дневна вредност. Обичниот јогурт секогаш можете да го направите ароматичен со додавање овошје. За поздрави опции за јогурт, изберете ги оние без додаден шеќер и засладувачи.

Бадемово млеко

Бадемовото млеко е производ кој се создава со комбинирање на мелени бадеми и филтрирана вода, а во една шолја обезбедува 449 милиграми калциум или 34 отсто од препорачаната дневна доза.

Ова млеко на база на јаткасти плодови обично е збогатено со калциум карбонат и е одлична опција ако сакате хербална алтернатива на млечните производи и пијалоците од соја. Сепак, за разлика од кравјото и соја млекото, бадемовото млеко не е значаен извор на протеини, со само еден грам по чаша.

Бадеми

Со 385 милиграми калциум или 30 проценти од препорачаната дневна доза во шолја бадеми (143 грама), ова јаткасто овошје е еден од најбогатите извори на калциум. Полни се и со здрави масти, влакна, магнезиум и витамин Е.

Сок од портокал збогатен со калциум

Ако не сте љубител на билни пијалоци, тогаш пиењето сок од портокал збогатен со калциум може да биде уште една опција за задоволување на вашите потреби за калциум. Конзумирањето на една шолја ќе ви обезбеди 347 милиграми калциум, што е 27 проценти од препорачаната дневна доза.

Овесно млеко

Како и бадемовото млеко, овесот е збогатен со калциум карбонат, така што една шолја обезбедува 350 милиграми калциум или 27 проценти од препорачаниот дневен внес. Имајте на ум дека овесното млеко е пијалок со малку протеини (три грама по чаша).

Моцарела

Само 42 грама моцарела обезбедуваат повеќе калциум од една чаша млеко – 333 милиграми (26 проценти од препорачаната дневна доза). Ова меко бело сирење содржи и здрави бактерии, познати и како пробиотици, кои можат да помогнат во поддршката на дигестивниот и имунолошкиот систем и да се борат против воспалението во телото.

Конзервирани сардини

Сардините се богати со омега-3 масни киселини кои се важни за здравјето на мозокот, срцето, очите и многу повеќе. Тој е исто така еден од ретките извори на храна на витамин Д, како и железо, витамин Б12, витамин Е, магнезиум и цинк. Нема да забележите дека сте јаделе коски од сардина бидејќи тие целосно омекнуваат во процесот на конзервирање, а нудат и дополнителен внес на калциум. Така, со една лименка сардина ќе му обезбедите на вашето тело 351 милиграми калциум, што е 27 отсто од препорачаната дневна доза, пренесува Индекс.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote