in

ДАЛИ ОВА Е МЕРКА КОЈА ЌЕ ГИ ПОТТИКНЕ ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ? Абу Даби ги затвора јавните места за невакцинираните!

Главниот град на Обединетите Арапски Емирати, Абу Даби, објави голем број јавни места кои наскоро ќе бидат отворени само за лица вакцинирани против короната, во обид да се вакцинираат повеќе луѓе.

Владата на Емиратот денес објави дека од 20 август, властите ќе започнат со ограничување на пристапот до трговски центри, ресторани, кафулиња, спортски активности, музеи, спортски сали, училишта и универзитети. Практично ќе им биде забрането на невакцинираните лица да влегуваат во градот, освен супермаркетите и аптеките.

Абу Даби веќе воведе систем за зелено поминување што строго го ограничува пристапот до местата за луѓето кои или примиле вакцина или може да покажат негативен тест за вирусот.

Земјата се повеќе го темели своето брзо економско повторно отворање на вакцинацијата. Владата наведува дека најмалку 93 проценти од населението примило барем една доза на вакцина.

Соседниот центар Дубаи воведе и некои ограничувања кога само вакцинираните лица имаат дозвола да присуствуваат на масовни забави и спортски настани. Сепак, трговските центри и другите продавници се отворени за невакцинирани лица.

Обединетите Арапски Емирати можат да се пофалат со една од најбрзите програми за вакцинација со 15,1 милиони дози дадени на девет милиони жители. Земјата најмногу се потпираше на кинеската вакцина Синофарм.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote