in

Adidas претстави порцелански патики од милион долари!

Порцеланот не мора да се користи само за садови. Верувале или не, овој материјал може да се користи и при изработка на патики. Имено, добро познатата спортска марка Adidas и германскиот производител на порцелан Meissen неодамна работеа заедно на моделот ZX8000, рачно обоени кожни и порцелански обувки. Нивниот дизајн е инспириран од познатата вазна за кратерот Меисен од 1856 година, која е позната по голема количина на бои, дезени и мотиви.

Порцеланската патика е дел од серијата A-ZX на адидас, која се состои од нови верзии на моделот за трчање ZX8000, работена од уметници, дизајнери и други креативци. Моделот создаден во соработка со Meissen е особено сложен. Тој носи парчиња вистински порцелан, кои се зашиени на јазикот и на задниот дел од патиката.

Meissen x Adidas ZX8000 има 15 елементи од вазната на кратерот Meissen, вклучително и цветни дезени и змејови мотиви. Секој од овие елементи го насликаа четворица уметници од компанијата Meissen, но дури и на таквите мајстори им беа потребни шест месеци да ја завршат работата.

Овој скап модел на обувки за трчање, се разбира, навистина не е наменет за трчање. Идејата е таа да биде колекционерско парче, поради што во моментов се наоѓа на аукција. Експертите проценуваат дека патиките од порцелан Adidas би можеле да достигнат цена од еден милион долари.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote