in ,

БИЛ ГЕЈТЕС ШОКИРАШЕ СО НОВА ПРОГНОЗА: Ајде да се подготвиме за нова пандемија – еве кога пристига

Следниот пат, човештвото ќе биде подготвено, верува Гејтс.

Основачот на Мајкрософт Бил Гејтс предвидува нова пандемија на планетата.

Милијардерот сними подкаст во кој разговараше со актерот Рашид Џонс и главниот инфектолог во САД, Ентони Фаучи, за пандемијата на корона вирусот и промените што Covid-19 ќе ги донесе.

За време на разговорот, Џонс го праша Гејтс дали човештвото ќе биде поразено од нова пандемија.

– Да, ќе имаме среќа, ако тоа се случи за дваесет години – рече Гејтс.

Тој исто така потенцираше дека постои сценарио според кое може да се појави за три години. Сепак, како што нагласи основачот на „Мајкрософт“, следниот пат човештвото ќе биде подготвено за пандемија.

Според него, дотогаш ќе се појават алгоритми, во согласност со кој ќе се воведе карантин, а системите за тестирање на потенцијалните носители на инфекцијата ќе се подобрат.

„Нема да бидеме толку глупави следниот пат“, заклучи тој.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote