in

Дел од скалите на Ајфеловата кула продадени за повеќе од 274.000 евра!

Mesto: Pariz Datum: 31.03.2020 Dogadjaj: DRUSTVO/ZDRAVSTVO/EVROSERVIS - pogled na Ajfelovu kulu u Parizu tokom vanrednog stanja u Francuskoj zbog pandemije korona virusa Licnosti:

Еден дел од скалите на Ајфеловата кула со околу 14 скалила денес е продаден на аукција за точно 274.475 евра.

Скалилото, скоро три метри високо, потекнува од оригиналното скалило на познатата железна дама од 1889 година. Тој дел ги поврзуваше вториот и третиот кат.

Поради инсталирање на лифт помеѓу подовите во 1983 година, беше потребно да се демонтира дел од скалилото на неколку делови.

Еден дел се наоѓа на првиот кат од Ајфеловата кула како изложба, додека некои се наоѓаат во музеите низ цела Франција или во приватни колекции.

Афеловата кула е висока 324 метри и е еден од симболите на Париз. Изграден е од Густав Ајфел во 1889 година како изложба за Светскиот саем по повод стогодишнината од Француската револуција. Кога била изградена кулата, многу Парижани сметале дека е потсмев и треба да се урне, а денес има репутација на едно од ремек-дела на светската архитектура.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote