in

Оваа ајкула е стара скоро 400 годнини! (ФОТО)

Во светот постои ајкула која е стара скоро 4 века и се верува дека е најстарата ајкула на планетата Земја. Ајкулата е толку стара што за време на нејзиното раѓање, САД не биле држава!

Ова неверојатно откритие било направено за време експедицијата од страна на истражувачите во Гренланд во 2016. Користејќи модерна технологија, истражувачите можеле да проценат дека една од ајкулите врз кои вршеле испитувања, е стара дури 392 години.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote