in

ДОБРА ИДЕА? Пекарите и пиварите со вишок пиво се здружуваат поради короната – секој кој ќе купи специјален леб добива и пиво!

Бидејќи рестораните, пабовите и баровите во Германија беа затворени поради епидемијата, во една пиварница во Дизелдорф останаа 6.000 литри старо бакарно пиво со боја „Altbier“, кое се приближуваше до истекот на рокот.

Но, пиварницата „Fuechschen“ дошла на идеја да се здружи со мали, занаетчиски пекари кои користат варен јачмен и други житарки од процесот на подготовка за да произведат специјалитет таму – полусолени лебови од „Потрошен жито леб“.

„Би било штета да се истури такво вкусно пиво“, рече Питер Кених, чие семејство работи пиварница од 1908 година. „Така дизајниравме пивски леб за целосно изоставување вода кога мешаме тесто“, рече тој во вторникот, додавајќи дека „одлично е што овие две занаетчиски активности се собраа вака“.

AppleMark

Десетина пекари произведуваат регионален специјалитет збогатен со пиво „Требербот“ оваа недела и секој клиент ќе добие на подарок шише „Fuechschen Altbier“ заедно со лепчето.

„Тоа е многу полн, вкусен леб со златна, крцкава кора и мека средина“, рече пекарницата Јаника Дерксен, чие семејство управува со пекарницата „Coelven“.

Таа рече дека брзо се прошири веста за лебот чиј леб ја продава за 3,95 евра, вклучително и шише пиво „Altbier“.

„Тие нè прашуваат од цела Германија дали можеме да ги испратиме по пошта, што со задоволство го правиме“, рече таа.

Продажбата на пиво во Германија опадна заради бравите, а рестораните, пабовите и баровите се затворени од почетокот на ноември, освен „за одземање“. Ова е проблем за многу мали пиварници, како што е „Fuechschen“, кој многу се потпира на продажбата на пивско пиво, но сега нема на кого да го достави.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote