in

Ако денес забележите проблеми со мобилната мрежа, тоа се должи на ГОЛЕМАТА ЕКСПЛОЗИЈА ВО ГАЛАКСИЈАТА

Голема експлозија се случи во нашата галаксија, огромен блесок трепереше низ Сончевиот систем, а научниците веруваат дека експлозијата е предизвикана од необична, многу моќна неутронска ѕвезда позната како магнетар, но исто така е можно денес да има проблеми со мобилната мрежа околу планетата.

Откривањето на оваа експлозија може да помогне во разбирањето на гама зраците, кои се дел од најмоќните експлозии во вселената, објави Индипендент, повикувајќи се на научното списание „Природни астрономи“.

Земјата повремено е погодена од слаби и кратки гама зраци, но големи експлозии се ретки, како новооткриениот GRB200415A, кој емитираше повеќе енергија од Сонцето.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote