in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Ако сакате да го забрзате вашиот метаболизам, само следете ги овие 6 едноставни правила!

На овој начин, на сосема природен начин, ќе започнете да ги разградувате масните наслаги!

Тоа зависи од брзината на метаболизмот, колку брзо ќе ја свариме храната, но исто така и од тоа колку брзо ќе изгубиме тежина. Нутриционистите велат дека постојат неколку начини на кои може да се забрза неговата работа. Само следете ги овие правила:

 

1. Јадете доволно и често

 

Слушајте го вашето тело и јадете онолку колку што бара. Мислењето дека понискиот внес на калории гарантира побрзо губење на тежината се покажа како неточно. Кога јадеме помалку, губиме мускулна маса, а со тоа се блокира работата на метаболизмот.

 

Недоволното внесување храна е исто толку ризично како и прејадувањето. Рамнотежата и здравиот избор се клучот за убавиот изглед.

 

2. Зајакнување на мускулната маса

 

Дури и кога одмарате, вашето тело сè уште согорува калории. Интересно е што повеќе калории ќе потрошат оние кои исто така имаат повеќе мускули бидејќи секоја фунта мускулатура троши околу 12 калории на ден.

 

3. ХИТ програмата за вежби е најефикасна

 

Интервал на обука е најдобриот начин да изгубите тежина и да го забрзате метаболизмот. Една студија покажа дека само редовниот тренинг, кој ја вклучува програмата HIIT, им помогнал на жените да изгубат повеќе од 3 килограми и да развијат мускулна маса за само 15 недели, за разлика од жените кои изведувале само кардио вежби.

 

4. Јадете доволно протеини

 

Колку повеќе мускули имате, толку повеќе калории ќе изгубите, што и да правите. Одењето во теретана ќе помогне во тоа, а протеините од храната ќе ви помогнат да согорите повеќе калории.

 

Најдобрите протеини за подобрување на метаболизмот се:

  • Јајца тврдо варени
    Пилешки гради
    Мисиркино месо

Минимизирајте го стресот

 

Стресот може да влијае на побавно согорување на калории, се вели во студијата објавена во списанието Биолошка психијатрија. Покрај тоа, кога сме нервозни, посегнуваме по нездрава храна, а тоа го забавува метаболизмот.

 

Користете витамин Д.

 

Ако има еден додаток што секој треба да го користи, тоа е витамин Д. Студиите покажаа дека дебелината и бавниот метаболизам се директно поврзани со недостаток на витамин Д во организмот.

 

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote