in

Готово е: Алаба потпиша за Реал Мадрид!

Веста која фановите на Реал Мадрид веќе подолг период со нетрпение ја очекуваа, беше потврдена од кралскиот клуб.

Австрискиот репрезентативе, Давид Алаба како слободен агент се пресели во Мадрид и од следната сезона ќе ги носи боите на кралскиот клуб. Алаба потпиша повеќегодишен договор во времетраење од 5 години и ќе настапува за Реал до 2026 година.

Тој досега играше за германскиот гигант Баерн Минхен и со нив 10 пати ја освои германската Бундеслига и 2 пати Лигата на Шампиони. Тој игра повеќе позиции во одбраната, но може да игра и како крило.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote