in

БИЗАРНО! Алабама ја забрани јогата поради неверојатна причина!

Јогата нема да се врати во училиштата во американската држава Алабама до ново известување, откако конзервативните групи продолжија да вршат притисок и да поднесуваат приговори поради најавата за укинување на оваа забрана.

На јавната расправа во средата, двајца конзервативни претставници изразија загриженост дека јогата може да доведе до зголемување на бројот на хиндусите или да ја зголеми практиката на медитација. Како резултат, законот не беше објавен на Комитетот за правосудство во Сенатот во Алабама.

“Целата предрасуда дека ако вежбате јога, ќе станете хинду е смешна. Јас вежбам јога веќе 10 години и сум христијанин”, рече демократот Џереми Греј, кој се обидува да ги укине ограничувањата од 2019 година.

Во 1993 година, Одборот за образование во Алабама донесе забрана за забрана на вработените во училиштата „да користат какви било техники што вклучуваат индукција на хипнотички состојби, медитација или јога“.

Греј јогата сака да се врати на училиште како незадолжителна воннаставна активност.

„Сите часови по јога ќе бидат ограничени на пози, вежби и техники на истегнување и дишење, а сите овие техники ќе користат англиски описни имиња наместо традиционални имиња на санскрит.

Беки Геристон, директор на „Орелскиот форум“ од Алабама, рече дека тоа не е потребно бидејќи учениците можат да прават вежби за истегнување на училиште.

„Доколку овој закон биде усвоен, наставниците ќе можат да влегуваат во училниците на помладите одделенија и да им покажуваат духовни вежби, и тоа не е во согласност со ставот на родителите“, рече таа за АП.

Греј вели дека првпат дознал за забраната откако се обидел да предава јога во училиштата. Тој вели дека на децата треба да им се обезбеди „способност да дишат, медитираат, да вежбаат внимание и да учат вежби што ќе им помогнат да се зајакнат и физички и психички“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote