in

АЛАРМАНТНО! Просечната возраст на заразените со корона во Австрија паднала од 56,7 на 38,3 години!

Во Австрија, има значително намалување на просечната возраст на луѓето заразени со коронавирус.

Веќе нема ненадеен скок на бројот на заразени австриски граѓани, но растот е забележан кај деца, млади и возрасни.

Коронавирусот, статистички гледано, во моментов најмногу ги погодува децата, младите и вработените. Ова го покажуваат податоците на Агенцијата за здравје и безбедност на храна (АГЕС) за календарската недела од 1 до 7 март.

Во моментов, просечната возраст на заразените е 38,3 години, на почетокот на годината беше 46,7, а во средината на април минатата година 56,7 години.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote