in

Француската пијанистка го издава својот шести албум на 107 годишна возраст! [ВИДЕО]

Француската пијанистка Колет Мазе го издава својот шести албум на 107 години.

Таа вели дека започнала да свири пијано кога имала четири години, со цел да ја најде во музиката топлината што и недостасувала при строгото воспитување за родители.

Денес, на 106-годишна возраст, седејќи на едно од четирите пијана во неговиот стан во Париз, тој сè уште ужива да ги свири Шуман, Дебиси и Шопен и се подготвува да го објави својот шести албум.

„Музиката е мојата храна, храна за духот и срцето“, му рече на новинарот на Ројтерс мала и витална жена, родена во 1914 година во семејство од средна класа. Строгата мајка се школувала дома, а таткото бил сопственик на фабрика за ѓубрива.

Своето образование го продолжила во Парискиот конзерваториум „Ecole Normale de Musique“, лоциран во 16-от арондисман, а потоа започнала долга кариера како придружник во бројни париски музички училишта.

Мејз вели дека јогата и секојдневното вежбање се одговорни за флексибилноста на нејзините раце и прсти.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote