in

Alonso изјави дека се вратил поради љубовта кон спортот

Fernando Alonso изјави дека се вратил во Formula 1 поради неговата љубов кон спортот. Двократниот F1 шампион кој има 39 години изјави дека враќањето во F1 било на неговата листа. „Направив пауза од 2 години поради тоа што имав други работи да завршам. Ги завршив нив и сега беше време да се вратам. Го сакам чувството да сум во тркачка кола секои две недели“ изјави шпанецот.

Алонсо потпиша договот на 2 години со Renault, кој ќе се преименува во Alpine од следната сезона. Во неговата пауза од 2 години, Алонсо успеа да го освои Le Mans два пати и World Endurance Championship еднаш. Исто така тој се тркаше во Dakar Rally и Indianapolis 500, но без некои значителни резултати.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote