in

АМЕРИКА НЕ САКА РУСИ И ТОЧКА: Дали воведуваат нови санкции?

Властите на САД се спротивставуваат на секоја идеја што Русија сака да ја спроведе.

Американските власти имаат намера да воведат санкции за осигурителни и сертификациони компании кои соработуваат со руски бродови при завршувањето на изградбата на гасоводот „Северен поток 2“, пренесува Блумберг, повикувајќи се на извори.

Агенцијата наведува дека промената на новите мерки ќе биде вклучена во нацрт-буџетот за одбрана за фискалната 2021 година, кој треба да биде усвоен до крајот на тековната календарска година. Се додава дека постојните санкции ќе останат на сила.

Извори на агенцијата прецизираат дека рестриктивните мерки нема да влијаат на Германија или германските власти.

Во октомври Стејт департментот објави проширување на санкциите против гасоводот, што може да влијае на повеќе од 120 компании. Ним им е забрането да обезбедуваат услуги, стока или финансирање за „модернизација или инсталација на опрема“ на бродови кои ќе работат на проектот.

Проектот „Северен поток 2“ подразбира изградба на две гранки на гасоводот, чиј вкупен капацитет ќе изнесува 55 милијарди кубни метри гас годишно, од брегот на Русија, преку Балтичкото Море, до Германија. Новиот гасовод треба да се гради веднаш до „Северен поток“. Бројни европски компании учествуваат во изградбата на гасоводот.

Украина активно се бори против изградбата на гасоводот „Северен поток 2“, стравувајќи дека ќе ги изгуби приходите од рускиот транзит на гас, како и бројни европски земји, вклучувајќи ги Полска, Латвија и Литванија, како и САД, кои сакаат да тие го продаваат својот течен природен гас на синдикатот.

Соединетите држави веруваат дека ова е политички проект што ја загрозува енергетската безбедност на Европа. Руската страна постојано изјавуваше дека проектот е апсолутно комерцијален и конкурентен и посочи дека не подразбира прекинување на транзитот на руски гас преку Украина кон ЕУ.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote