in

НЕВЕРОЈАТНО НО ВИСТИНИТО! Најбогатите Американци затајуваат даноци од 175 милијарди долари годишно!

Најбогатите Американци избегнуваат да плаќаат даноци од 175 милијарди долари годишно, па американските власти планираат да ги финансираат најголемите инвестиции во инфраструктурата од зголемување на даноците до најбогатите и најголемите компании.

Некои експерти предупредуваат дека зголемувањето на даноците ќе доведе до уште поголемо затајување, пишува Гласот на Америка.

Не е тајна дека во САД има различни дупки во даночните закони, но новото истражување спроведено од Даночната управа (IRS) и Националното биро за економски истражувања покажа дека еден процент од најбогатите ги намалуваат своите приходи за 20 проценти и плаќаат помалку данок.

„Постои софистициран метод на затајување данок меѓу најбогатите, кој не може лесно да се утврди со рутински проверка на даночните долгови“, рече еден од авторите на студијата, Даниел Рек од Лондонската школа за економија.

Најчесто, парите се кријат на сметки во странство или профитите се намалуваат така што тие се оданочуваат како и обично, а не исклучително големи.

Клучната причина за ова затајување данок е тоа што со години не се инвестирани доволно пари во Даночната управа, па затоа се намали бројот на истраги за плаќање данок, особено кога станува збор за физички лица кои заработуваат многу и чии даночни пријави се сложени за обработка .

Постојат и бројни сиви области кои богатите ги користат за да плаќаат помалку, а особено се злоупотребуваат даночни олеснувања. Рек вели дека овие злоупотреби тешко може да се докажат на суд и дека станува збор за долгорочни процеси за кои Даночната управа нема доволно средства.

Студијата за затајување данок е објавена во моментот кога Конгресот започна дискусија за предлогот на Бајден за зголемување на даноците за богатите.

Во кампањата, претседателот на САД вети зголемување на данокот за најбогатите, односно за оние кои следната година заработуваат повеќе од 400.000 УСД. Тој исто така најави дека ќе ги зголеми даноците на доход на компаниите на 28 проценти од сегашните 21 процент.

Се проценува дека во следните десет години во буџетот би биле вложени 3,3 илјади милијарди долари.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote