in

Американските критичари го прогласија филмот Nomadland за најдобар во 2020 година!

Американското национално здружение на филмски критичари (НСФЦ) ја прогласи драмата „Номадленд“ на режисерката Клои Жао за најдобар филм за 2020 година.

Здружението е основано во 1966 година од eо Моргенштерн, со седиште во Њујорк, и се состои од повеќе од 60 врвни филмски критичари од различни американски весници и списанија, вклучувајќи ги „Њујоркер“, „Лос Анџелес тајмс“, „Њујорк Тајмс “,„ Волстрит журнал “,„ Кристијан сајанс монитор“ и НПР.

„Номадленд“ ја доби наградата за најдобар режисер, потпишана од Зао, како и за најдобра главна женска улога, што му припадна на Френсис Мекдорманд, според изборот на НСФЦ.

Мекдорманд (63) глуми жена која изгуби сè во големата криза во 2008 година, ги спакува работите во својот автомобил и реши да живее номадски живот, возејќи низ американскиот запад по економскиот колапс на еден мал град.

Наградата за најдобар актер, според Здружението, му припадна на Британецот Делрој Линда (68), кој игра виетнамски ветеран во воената драма Спајк Ли „Да 5 Крва“.

Бугарската актерка Марија Бакалова (24) ја доби наградата за најдобра споредна улога во продолжението на филмот „Борат“ на Саша Барон Коен, а наградата за најдобра машка споредна улога му припадна на 73-годишниот американски актер Пол Рејси за улогата во драмата „Звук на металот“.

Документарецот на Романскиот национален Нанау „Колектив“ за страшниот пожар што избувна во 2015 година во ноќен клуб во Букурешт, во кој загинаа десетици луѓе, беше прогласен за најдобар странски филм за 2020 година од Националното здружение на филмски критичари.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote