in

Американската авиокомпанија веќе не дозволува бесплатен превоз на животни!

United Airlines им се придружи на другите американски авиокомпании кои повеќе не дозволуваат бесплатно возење за животни – домашни миленици на чувствителни патници кои се нивната „емоционална поддршка“ поради возбудата од патувањето.

Компанијата соопшти дека од понеделник повеќе нема да им дозволува на патниците да резервираат патувања за своите миленици. Оние кои ќе резервираат пред понеделник со домашни миленици ќе можат да патуваат бесплатно до 28 февруари.

Потоа, како што беше објавено, само обучени кучиња помошници ќе можат да бидат во кабината надвор од торбата за транспорт, а сопствениците ќе треба да приложат потврда за обука на кучиња и вакцинација.

Во спротивно, миленичињата ќе можат да патуваат само со багаж или заклучени во торби за транспорт што можат да се сместат под седиштето. Во секој друг случај, надоместокот за миленичиња ќе биде 125 пристигнувања по лет.

Се повеќе компании воведуваат слични правила поради зголемениот број животни меѓу патниците во авионот под изговор дека тие се „емоционална поддршка“.

Владата им нареди на авиокомпаниите да прифаќаат миленичиња обучени да ги придружуваат лицата со попреченост, но во сите други случаи компанијата има право да одлучи дали воопшто ќе го пушти животното во авион.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote