in

АМЕРИКАНСКИ ИМУНОЛОГ ПРЕДУПРЕДУВА: Не е доцна да се запре ширењето!

САД би можеле да доживеат „скок за скок“ на луѓето со коронавирус, бидејќи луѓето се враќаат дома откако го прославија Денот на благодарноста за време на викендот, оцени денес водечкиот имунолог во САД, Ентони Фаучи.

Фаучи рече дека „не е доцна за оние кои патувале низ целата земја за време на празниците да го запрат ширењето на вирусот со носење маски и одржување на социјална дистанца“.

Денот на благодарноста е празник за време на кој има најмногу патувања во САД секоја година, а многумина патувале и оваа година, иако Америка е прва по бројот на пациенти (13 милиони случаи) и смртни случаи (повеќе од 266 000).

Во неделата, бројот на пациенти надмина четири милиони во ноември, што е двојно повеќе од октомври, додава Би-Би-Си.

Фаучи ги замоли луѓето што патуваа да останат во карантин следниот пат „ако е можно“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote