in

Американски музичар снима „дуети“ со мостот Голден Гејт! [ВИДЕО]

Славниот Голден Гејт, мост во Сан Франциско, го излудува соседството во последно време. Звуците што ги нервираат жителите на Сан Франциско се музика до ушите на мултиинструменталистот Нејт Мерсер.

Инженерите утврдиле дека „песната на мостот“ доаѓа од ветрот што дува во ново инсталираната гарнитура метални шипки во рамките на оградата од западната страна на зградата. Оние што живеат во близина се иритирани и лути од оваа бучава, но има и такви кои велат дека се маѓепсани од звукот.

Мерцеро објави четири инструментални дуети во кои „се слуша мостот“.

Овој продуцент и мултиинструменталист се здружи со инженерот за звук Зак Паркес за да сними четири песни, компонирајќи звуци што можат да се слушнат на силен ветер со мелодии изведени на специјална електрична гитара.

Проектот, наречен „Дуети, Златна порта“, содржи видео од импровизација што ја изведува Мерцеро, додека ветерот му дува во лицето, покрај мостот кој потпевнува во позадина.

Мерцеро рече дека тој бил инспириран откако ја прочитал приказната за зуењето на мостот во печатот.

„Видов една статија во„ Сан Франциско хроника “во која тие изјавија дека„ потпевнувањето ги полудува луѓето “, како и дека тим инженери работи на„ замолчување “на Златната порта“, објасни Мерцеро.

Кога ја слушна снимката на тоновите што доаѓаа од мостот, како што вели, знаеше дека постои потенцијал овие звуци да се трансформираат во нешто уникатно и убаво, а потоа го постави на дело.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote