in

Android 12 ќе го олесни инсталирањето апликации од third-party продавници

Гугл го најави Андроид 12, кој се очекува да излезе следната година и обелодени дека ќе го олесни инсталирането на андроид апликации од маркети независни од Google Play. Се очекува повеќе информации на оваа тема да се објават во блиска иднина.

Гугл исто така најави нова политика за тоа како ќе функционира купувањето апликации на Google Play. Сите трансакции на Google Play ќе подлежат на новиот систем на наплата кој сите програмери (девелопери) ќе мора да се приспособат односно да ги приспособат нивните апликации. Гугл најавува дека оваа нова политика на наплата ќе влијае само на 3% од фирмите. Останатите 97% веќе го користат системот на наплата на Гугл.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote