in

АНГЕЛА МЕРКЕЛ: Се мачиме со короната бидејќи сме перфекционисти!

Германската канцеларка Ангела Меркел оцени дека тешкотиите со кои се соочува нејзината земја за време на пандемијата на коронавирусите, од бавното спроведување на вакцинацијата до укинувањето и повторното воведување на регулативите за заклучување, се последица на германскиот „перфекционизам“ и се залага за поголема флексибилност во решавањето на најновите проблеми. круна.

Во долгото телевизиско интервју за јавната телевизија ARDE доцна синоќа, Меркел призна дека нејзината влада направила грешки, вклучително и за плановите за заклучување за време на Велигден.

Долгогодишната германска канцеларка изрази и фрустрација поради постапувањето на некои од гувернерите на германските покраини, вклучително и членови на нејзината партија, кои се спротивставија на воведувањето на построги ограничувања претходно договорени.

Меркел, која нема да се кандидира за нов петти мандат на парламентарните избори во септември, рече дека го одржува ветувањето дека на секој возрасен граѓанин ќе може да му се понуди вакцина против вакцините до крајот на летото и посочи дека Германија има добри перформанси во споредба со соседите.

„Можеби порано бевме одлични перфекционисти и сакаме да сториме се што е во ред, бидејќи секако кој ќе погреши секогаш се соочува со многу критики во јавноста. Но, исто така треба да има флексибилност. Тоа е квалитет за кој ние како Германци треба да научиме малку повеќе, покрај склоноста кон перфекционизам“, рече таа.

Како пример, таа ја спомена потребата лекарите во центрите за вакцинација да подготват списоци на луѓе подготвени да ги примат вакцините оставени на крајот на денот.

Досега, Германија вакцинираше многу помалку луѓе отколку Велика Британија, САД и Израел.

Не очајувај

Меркел, чија влада ја губи поддршката според новите анкети, ги повика своите сонародници да не бидат обземени од очај.

„Имаме тешка ситуација. Но, погледнете ги нашите соседи. „Со исклучок на Данска, тие се борат со истите проблеми, делумно од многу потешка позиција“, рече Меркел.

Таа додаде дека Германците треба да „покажат малку повеќе храброст и сила“.

Германската агенција за контрола на болести соопшти денес дека 9.872 новоинфицирани лица починале ден претходно и 43 починале. Од почетокот на пандемијата во земја со 83 милиони жители, регистрирани се скоро 2,8 милиони потврдени случаи на смрт на ковид-19 и 75.913.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote