in

СмешноСмешно

Англичаните бараат слободен ден доколку го освојат Европското првенство!

Повеќе од 100.000 луѓе потпишаа петиција во претходните денови, повикувајќи ги англиските власти да го прогласат понеделникот, 12 јули, за неработен ден во случај нивната репрезентација да стане европски шампион.

Шансите да се случи тоа се прилично мали, бидејќи сигурно ќе има работодавци кои ќе протестираат, но сите знаеме какви се Англичаните – тие ќе зборуваат за тоа и се надеваат дека ќе можат да го поминат денот славејќи на улиците во случај да имаат нешто за славење.1.

Надежта на Англичанецот зависи од фактот дека премиерот Борис Џонсон е под голем притисок во јавноста и не ја отфрли категорично можноста понеделник да биде неработен ден.

Во четвртокот, Џонсон даде дипломатски одговор на новинарско прашање на оваа тема.

„Ако кажам нешто сега, тоа би било како да ја подгревам надежта. Да почекаме да видиме што ќе се случи“.

Англиските власти не сакаат да прават конкретни планови за славење на евентуалната титула.

“Не сакаме однапред да го предвидиме исходот на натпреварот. Секако дека сакаме Англија да ја освои титулата, но ќе чекаме со планови додека тоа не се случи. Makeе правиме планови кога, се надеваме, Англија ќе стане европски шампион”, изјави Џонсон соопшти канцеларијата.

Сепак, оваа порака беше придружена со препорака до работодавците – ако е можно – малку да го „олабават“ работното време и да им овозможат на работниците да дојдат на работа малку подоцна во понеделник во случај Англија да го добие финалето.

Исто така, Кабинетот на премиерот веќе им дозволи на пабовите да го продолжат своето работно време до 23:15 часот во случај натпреварот да оди во продолженија и казни.

Англија игра против Италија во финалето на Европското првенство. Натпреварот се игра на Вембли, во недела од 21 часот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote