in

Англичаните неделно ќе можат бесплатно да направат по два теста за корона!

Во Англија нделно секој ќе има можност да направи два брзи теста за корона, а спроведувањето на оваа одлука ќе започне во петок, 9 април, како еден вид пилот програма на владата со цел да се потисне ширењето на вирусот.

Тест комплетите ќе бидат достапни бесплатно на полигоните, аптеките и по пошта.

Брзите тестови, кои даваат резултат за околу половина час, веќе им се нудат на училишните деца и нивните семејства, како и на оние кои треба да одат на работа.

Министерството за здравство наведува дека тестирањето ќе помогне во сузбивање на ширењето на вирусот во времето кога ќе бидат укинати ограничувањата, а критичарите на оваа одлука наведуваат дека станува збор за губење пари.

Одлуката е донесена во време кога кабинетот на премиерот Борис Џонсон размислува за ново олеснување на мерките, што ќе овозможи отворање пабови и ресторани.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote