in

Голем метеорит експлодирал над Антарктикот пред 430.000 години!

Метеорит широк околу 90 метри експлодирал над Антарктикот пред 430 000 години и на тој начин испратил огнено топче од туѓ материјал на ледената површина, според најновото истражување на научниците кои живеат на Јужниот пол.

Се смета дека ваквите експлозии се случуваат почесто од падот на метеорите или многу поголемите астероиди кои оставија кратери на Земјата, каков што е тој што уништи диносауруси пред 66 милиони години.

Откривањето на такви вселенски карпи е, сепак, многу потешко, бидејќи оставаат многу малку траги во геолошките записи.

Матијас ван Гинекен, истражувач на Универзитетот во Кент, собра 17 темни честички, помалку од еден милиметар, невидливи за човечкото око, додека беше на експедиција до планината Сор Рондан, на истокот на Антарктикот, каде е белгиската истражувачка станица „Принцезата Елизабета“ се наоѓа.

“Прво забележав дека некои од нив изгледаат како да се лепат едни на други, што ќе мора да се случи кога ќе се стопат честичките. Тоа би значело дека многу од нив комуницираат кога се на многу висока температура. Ова е единствениот разумен начин до него беше објаснето дека тоа е огромен удар “, рече Ван Гинекен, главен автор на студијата, објавена денес во списанието Science Advances.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote